انواع درب‌ ضد سرقت از نظر کشور تولید کننده
انواع درب‌ ضد سرقت از نظر کشور تولید کننده

انواع درب‌ ضد سرقت از نظر کشور تولید کننده، اگر قصد خرید در ضد سرقت دارید باید بدانید که انواع درب‌های موجود در بازار ایران، معمولا ساخت سه کشور ترکیه، چین یا ایران هستند. هر مدل از درها دارای ساختار، کیفیت و قیمت مختلفی هستند. در ادامه ویژگی‌های هر در را بیان می‌کنیم. با پیشرفت تولید کننده‌های داخلی، درهای ضد سرقت ایرانی از نظر استحکام، ایمنی و کیفیت با نمونه ترکی آن برابری می‌کند. بعضی نمونه‌های آن حتی از مدل‌های ترکیه‌ای نیز برتر و باکیفیت‌تر است.

انواع درب‌ ضد سرقت از نظر کشور تولید کننده

  • در ضد سرقت ترکیه‌ای

کیفیت قاب، لولاها و قفل این نوع از درها به نسبت درهای دیگری بالاتر است و به همین دلیل قیمت بیشتری دارد. چارچوب فلزی قابلیت نصب روکشی از چوب روی آن وجود دارد تا نمایی زیباتر به در ساختمان بدهد. بسته به جنس روکش چوبی در و میزان کنده‌کاری‌ها و برجستگی‌های آن قیمت متفاوتی خواهد داشت.

طبیعی است که یک روکش از چوب درخت گردو با برجستگی‌های زیاد، گران‌تر از یک روکش ساده از چوب مصنوعی یا پی‌وی‌سی خواهد بود. لولای در از داخل منزل قابل رویت است و هم‌چنین به نسبت لولای درهای چینی قطورتر است. اما مزیت لولاها این است که قابلیت تنظیم و رگلاژ کردن (تراز کردن) دارد.

  • در ضد سرقت چینی

اسکلت این در برخلاف نمونه مشابه ترکیه‌ای آن قابلیت نصب روکش چوبی ندارد و به همین دلیل این در کاملا فلزی است. غیر از اینکه نمای فلزی در چندان جالب و زیبا نیست، احتمال زنگ‌زدگی آن نیز وجود دارد. هرچند با رنگ‌های کوره‌ای، نمای چوبی به این نوع از درها می‌دهند یا اینکه با ورق‌های پی‌وی‌سی آن را می‌پوشانند.

مزیت این نوع در این است که لولای آن برخلاف درهای ترکیه‌ای کاملا مخفی است. همین مزیت البته باعث می‌شود که لولاها قابل تنظیم و تراز کردن نباشند. کیفیت این درها پایين‌تر است و به نسبت مدل‌های ترکی و ایرانی ارزان‌تر است.

  • در ضد سرقت ایرانی

این محصولات ساخت ایران به دو دسته تقسیم می‌شوند. درهایی که تمامی ابزار و یراق آلات و چارچوب آن از کشورهایی مانند ترکیه وارد می‌شود و در ایران تنها مونتاژ می‌شود. دسته‌ی دوم شامل درهایی است که بدنه یا روکش آن از تولیدات خود ایران است.

اما در هر دو نوع، یراق‌آلات، مانند لولاها و دستگیره‌ها وارداتی است. از نظر ساختار و کیفیت مشابه نمونه ترکیه‌ای آن است. قاب فلزی در با روکش چوبی از جنس ام‌دی‌اف، چوب طبیعی یا پی‌وی‌سی است. هم‌چنین لولاهای باکیفیتی دارد که قابل تنظیم است و از داخل نیز قابل دیدن است. از نظر کیفیت و تضمین امنیت، از مدل چینی آن بالاتر و اغلب از نمونه ترکیه‌ای پایین‌تر است.
با این حال برخی انواع ایرانی از نظر کیفیت با نوع ترکی آن برابری می‌کند و با توجه به قیمت پایين‌تری که دارد مقرون به‌صرفه‌تر است.