یک آجر نسوز مرغوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (بخش اول)
یک آجر نسوز مرغوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (بخش اول)

یک آجر نسوز مرغوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (بخش اول)، آجر نسوز، یکی جدیدترین مصالح ساختمان‌ سازی به‌ویژه در مصارف دکوراسیون داخلی و نما و نیز صنایعی مانند فولاد، سیمان و غیره است. این محصول از خاک، کانی‌های مخصوص و پوکه‌های معدنی تهیه‌شده و خواصی مانند مقاومت بالا در برابر حرارت، زیبایی ظاهری و ضریب انتقال صوت پایین‌تر را نسبت به آجرهای معمولی به همراه دارد.

ظاهر آجر یکی از ویژگی های آجر نسوز باکیفیت

پیش از هر چیز، هنگام خرید آجر نسوز باید ظاهر آن را بررسی کنید. آجرنمای باکیفیت هیچ‌گونه ترک یا شکستگی ندارد. بافت سطح آن نیز یکنواخت است. داخل سوراخ‌های آجر را نیز از این نظر بررسی کنید. وجود ترک یا شکستگی، نشانه وجود مشکل در فرآیند پخت یا مصالح مورداستفاده است و قطعا بر مواردی مانند عایق حرارتی و صوتی آجر اثر می‌گذارد. علاوه بر این، احتمال شکستن آجر هنگام حمل‌ونقل یا نصب را نیز افزایش می‌دهد.

دقت داشته باشید که یک آجر نسوز مرغوب، سطحی نه زیاد صاف صیقلی و نه ناهموار دارد. سطح آجر باید به‌اندازه‌ای زبر باشد که مالت از آن روی نلغزد. همچنین، وزن همه آجرهای یک بسته باید با یکدیگر برابر باشد. دیگر شاخص‌های ظاهری آجرنمای مرغوب را در ادامه معرفی می‌کنیم.

آلوئک و حفره

آجر نسوز نباید حفره یا آلوئک داشته باشد. آلوئک براثر تجاوز میزان آهک مجاز در خاک مورداستفاده برای تولید آجر نسوز به وجود می‌آید. این آهک، پس از پخت آجر، در مرحله زنجاب، رطوبت را به خود جذب کرده و با ایجاد حباب، پدیده‌هایی تخریبی روی آجر به وجود می‌آورد که آلوئک نام دارد.

هندسه دقیق آجر نسوز

هندسه آجر نسوز را پیش از خرید بررسی کنید. دقت داشته باشید که گوشه‌ها به‌اندازه کافی تیز و با زاویه ۹۰ درجه و شکل آجر دقیقا مستطیل با اضلاع کاملا موازی باشد. علاوه بر این، همه آجرها باید ازنظر شکل و اندازه یکسان باشند. در غیر این صورت، نمای شما نامتقارن به نظر خواهد رسید.

وجود انحنا و تاب در ظاهر آجرها نشان‌دهنده فرآیند پخت معیوب با دمای پایین‌تر از دمای استاندارد است. به چنین آجری، نپخته نیز می‌گویند.

رنگ آجر

رنگ یک آجر نما مرغوب در همه جای آن یکسان است. تغییر رنگ یا شدت آن در قسمت‌های مختلف، نشان‌دهنده استفاده از ترکیب نادرست مواد شیمیایی یا فرآیند پخت ناقص است. رنگ آجر باید مسی و بدون رگه‌های آهکی باشد. همچنین با شکستن آجر نباید بین رنگ داخل و بیرون آن تفاوتی ببینید. رنگ همه آجرهایی که خریداری می‌کنید نیز باید با یکدیگر یکسان باشد.