یک آجر نسوز مرغوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (بخش دوم)
یک آجر نسوز مرغوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (بخش دوم)

یک آجر نسوز مرغوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (بخش دوم)، ما در این مقاله به بررسی سایر ویژگی های یک آجر نسوز مرغوب پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بافت آجر یکی دیگر از ویژگی های آجر نسوز با کیفیت

هنگام خرید آجر نسوز باید به تراکم بافت آن نیز دقت داشته باشید. در صورت امکان، یک آجر را شکسته و بافت داخل آن را بررسی کنید. این بافت باید یکنواخت، بدون ترک‌های داخلی یا سوراخ بوده و نشانی از آهک یا آلوئک در آن دیده نشود. بافت یکنواخت، نشان‌دهنده‌ي استفاده از مواد مرغوب، ترکیب شیمیایی درست و فرآیند پخت کامل است. چنین آجری می‌تواند به‌خوبی در برابر ضربات و فشارهای احتمالی و نیز انبساط و انقباض ناشی از تغییرات دما، مقاومت کند.

پوکی آجر، همچنین سبب جذب رطوبت می‌شود. به‌این‌ترتیب، احتمال ترک خوردن آن هنگام سرما افزایش می‌یابد. پوک شدن آجر، نشان‌دهنده‌ي فرآیند فشرده‌سازی اشتباه است. در ادامه، تکنیک‌هایی را برای سنجش کیفیت بافت آجر نسوز معرفی می‌کنیم.

تست خراش ناخن

یکی از روش‌هایی که با آن می‌توانید بافت یکنواخت آجر را بسنجید، خراشیدن ناخن روی آن است. با این کار نه‌تنها نباید سطح آجر تراشیده شود؛ بلکه تقریبا اثری نیز از ناخن شما نباید روی آن باقی بماند. با این تکنیک می‌توانید بدون شکستن آجر نیز تا حد زیادی به کیفیت بافت آن پی ببرید.

صدای آجر

آجرهای مرغوب در برخورد با یکدیگر، صدای زنگ‌دار یا فلزی می‌دهند. این صدا نشان می‌دهد که آجر توپر با بافت متراکم و یکنواخت است. چنین آجری، مقاومت خوبی در برابر ضربه خواهد داشت و به‌راحتی نمی‌شکند. دقت داشته باشید که صدای برخورد آجرها به یکدیگر باید کمی ماندگاری داشته باشد. یک صدای بم، خفه و میرا، نشان می‌دهد که فرآیند پخت آجر، ناقص بوده است.

تست شوره آجر نسوز

دیگر تستی که می‌توانید برای تشخیص کیفیت آجر نسوز انجام دهید، تست شوره است. برای این کار، یکی از آجرها را درون ظرف آب گذاشته و پس از ۲۴ ساعت از آن خارج کنید. سپس صبر کنید تا کاملا خشک شود. در حالت معمول، وجود مقدار کمی شوره روی آجر طبیعی است. گفته می‌شود که این مقدار، نباید بیشتر از ۱۰ درصد سطح آجر را بپوشاند. اما اگر میزان شوره از این مقدار فراتر برود، نشان می‌دهد که آجر، حاوی مواد قلیایی است. مواد قلیایی به‌شدت کیفیت آجر نسوز را ازنظر مقاومت حرارتی و مقاومت به ضربه کاهش داده و پس از مدتی، ظاهر آن را خراب می‌کنند.

تست جذب آب آجر

همان‌طور که گفتیم، آجر نسوز نباید جذب آب بالایی داشته باشد. حداکثر این شاخص برای یک آجر نسوز مرغوب، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. برای به دست آوردن درصد جذب آب، یکی از آجرها را وزن کرده و سپس آن را ۲۴ ساعت درون آب بگذارید. پس از خارج کردن آجر، وزن آن را از وزن آجر خشک کم کرده و سپس بر وزن آجر خشک، تقسیم کنید. ضرب عدد حاصل‌شده در عدد ۱۰۰، درصد جذب آب آجر را به شما نشان می‌دهد.