آشنایی با انواع جک پالت و کاربردهای آنها

آشنایی با انواع جک پالت و کاربردهای آنها، در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف جک پالت ها و کاربردهای آنها آشنا کنیم. همچنین در ادامه به بررسی نحوه و چگونگی عملکرد این ابزار نیز اشاره کرده ایم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

انواع جک پالت

جک پالت دستی

جک ‌پالت های دستی در حالت نرمال، ارتفاع بالابری نهایتا تا ۲۰cm دارند اما در یک مورد خاص تا ۸۰cm هم پالت را بالا می آورند. این مدل، دارای جک هیدرولیک بوده و در ظرفیت های مختلف از ۲ تا ۵ تن، با شاخک های متنوع از ۸۰cm تا ۲۵۰cm و با نیروی دست، مورد استفاده قرار می گیرد.

جک پالت رول بر

این محصول، در هنگام حمل بار های رولی شکل یا استوانه ای شکل بر روی شاخک ھا مورد استفاده قرار می گیرد. جک‌ پالت رول بر در واقع برای حمل و نقل بارھای افقی مثل رول، غلطک، کلاف سیم، کابل، و از این قبیل اجناس، طراحی و تولید شده ھمچنین با طراحی بھینه سازی شده دسته جک‌پالت، موجبات راحتی کار اپراتور ها فراهم شده است.

جک پالت برقی

برخلاف مدل های قبلی، این جک پالت به نیروی انسانی نیاز نداشته و با نیروی الکتریکی کار می کند. سرعت جابجایی این دستگاه، ۶ کیلومتر بر ساعت بوده و با ۸ ساعت شارژ از طریق برق ۲۲۰۷ شهری تا ۱۲ ساعت کار می کند. این دستگاه مناسب حمل نفر (با ایمنی بسیار بالا) هم می باشد.

جک پالت قیچی

این مدل جک‌ پالت، مناسب مکان ھایی که نیاز به بالا آمدن بار روی شاخک جک پالت به مقدار معین وجود دارد، می باشد و می توان از آن به عنوان یک میزکار که بار روی آن قرار گرفته است برای جابجایی استفاده نمود.

جک پالت باسکول دار (جک پالت توزین)

این مدل جک پالت، مناسب جهت وزن کشی بار روی شاخک ھا می باشد و در دو نوع جک ‌پالت ترازودار با پرینتر و جک‌پالت ترازودار معمولی تولید شده است که در نوع پرینتر دار، امکان دریافت رسید وزن بار از پرینتر فراهم شده است. ھمچنین این مدل جک پالت ھا، یک صفحه نمایش دیجیتال یا آنالوگ به منظور نمایش وزن بار روی شاخک جک‌ پالت هم دارند.

جک پالت استیل و گالوانیزه

این مدل جک پالت، مخصوص کار در محیط های مرطوب مانند سردخانه ها و بنادر می باشد.

چگونگی عملکرد جک پالت

وظیفه بالا بردن و جابجایی بار در جک پالت ها به عهده یک اهرم یا دسته می باشد. در قسمت بالایی اهرم، دستگیره کوچکی تعبیه شده است که وظیفه آن، خارج کردن روغن هیدرولیک از پمپ می باشد. هنگامی که روغن از پمپ خارج می شود، شاخک‌ های جک پالت پایین می ‌آیند. چرخ‌های جلوی دستگاه در زیر شاخک‌ ها قرار گرفته‌ است. این جک ‌ها از طریق محور انتقال به جک وصل شده ‌اند و زمانی که جک از طریق بالا و پایین کردن اهرم مخصوص بالا می‌رود، فشار چرخ‌ ها به سمت پایین وارد شده و به همین علت، شاخک ها به سمت عمودی و رو به بالا جابجا می شوند.