آشنایی با ویژگی های چهار کفپوش صنعتی اپوکسی ضد اسید، اپوکسی هوشمند، رزینی و کفپوش ترافیکی

آشنایی با ویژگی های چهار کفپوش صنعتی اپوکسی ضد اسید، اپوکسی هوشمند، رزینی و کفپوش ترافیکی، کفپوش صنعتی از انواع مقاوم کفپوش ها محسوب می شود و بیشتر در مکان هایی که در معرض مواد شیمیایی و اسیدی قرار دارند، بکار می رود. این کفپوش ها باید از مقاومت لازم در برابر خوردگی، آتش، سائیدگی، رطوبت و … برخوردار باشند. کفپوش های صنعتی، سطحی صاف و بدون خلل و فرج دارند؛ از این رو آب و مواد اسیدی یا بازی نمی توانند درون آن ها نفوذ کنند و به آن ها آسیب رسانند. کفپوش های صنعتی از متریال های مختلف ساخته می شوند و هر کدام برای مکانی خاص مناسب هستند. با این مقدمه، در ادامه این نوشته به معرفی کف پوش های اپوکسی ضد اسید، اپوکسی هوشمند، رزینی و کفپوش ترافیکی و ویژگی های آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

کفپوش اپوکسی ضد اسید

کفپوش اپوکسی برای سطوحی که مدام در معرض مواد شیمیایی قرار دارند مناسب ترین گزینه است، زیرا مقاومت مکانیکی و شیمیایی آن بسیار بالاست. اگر بر روی این نوع کفپوش آلاینده ها و مواد خورنده ریخته شوند به هیچ عنوان آسیب نخواهد دید، زیرا سطح این کفپوش صاف بوده و امکان نفوذ مواد مختلف در آن وجود ندارد. کفپوش های صنعتی اپوکسی مقاوم در برابر اسید و باز با توجه به دمای محیط و نوع اسید برای مکان های مورد نظر ساخته می شوند. مقاومت حرارتی این کفپوش ها بالاست و در محیط هایی که دمای بالایی دارند قابل استفاده هستند.

کفپوش اپوکسی هوشمند

کفپوش اپوکسی هوشمند قابل استفاده در شرایط مختلف آب و هوایی است و اگر در شرایط نامساعد قرار گیرد، دچار آسیب نخواهد شد. این کفپوش ها با استفاده از رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمین ساخته می شوند و برای مکان های صنعتی مختلف قابل استفاده هستند. کفپوش هایی که اخیراً تولید شده اند دارای روکش اپوکسی سیلیکا که نوعی پوشش نانوکامپوزیتی است، می باشند و مقاومت آن ها در مقایسه با کفپوش های معمولی اپوکسی بالاتر است. وجود نانو ذرات سیلیس در این کفپوش آن را در برابر سائیدگی بسیار مقاوم کرده است.

کفپوش رزینی

کفپوش صنعتی رزینی از جمله کفپوش هایی است که به شکل مایع مورد استفاده قرار می گیرد. این کفپوش به صورت دو جزئی است و در مکان مورد نظر دو جزء با هم مخلوط شده و بر روی سطح ریخته می شود. دارا بودن سطح صاف و یکپارچه، مقاومت بسیار بالای مکانیکی، استحکام در برابر سایش و خراش، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و خاصیت آنتی باکتریال از جمله ویژگی های بارز این محصول است. کفپوش رزینی قابل اجرا بر روی انواع سطح از جمله سطوحی از جنس بتن، سنگ، سرامیک و … می باشد.

کفپوش ترافیکی

کفپوش های ترافیکی نوع دیگری از کفپوش های صنعتی محسوب می شوند که مقاومت بسیار بالایی در برابر فشارها و بارهای سنگین دارند و در محیط هایی مانند کارخانه ها و انبارها مورد استفاده قرار می گیرند. عبور و مرور ماشین آلات سنگین و قرار دادن اشیاء وزین و کشیده شدن آن ها بر روی این کفپوش ها، آسیبی به آن ها وارد نمی کند. از کفپوش های ترافیکی همچنین در پارکینگ ها و سالن های بدنسازی نیز استفاده می شود.