برای استفاده از چکش چه نکات ایمنی را باید رعایت کرد؟

برای استفاده از چکش چه نکات ایمنی را باید رعایت کرد؟، در میان ابزار تعمیرگاهی، چکش ها یکی از مهم ترین ابزارآلات می باشند که برای ضربه زدن به بسیاری از اشیاء همچون فلزات، میخ ها، چوب، قلم ها و …. مورد استفاده قرار می گیرند. چکش ها در میان مشاغل مختلف، کاربرد های متفاوتی دارند اما در همه آن ها یک سری فلزی و یک دسته غیر فلزی که به هم متصل شده اند، وجود دارد. هر چقدر وزن سری و دسته چکش بیشتر باشد، ضربات وارده از آن هم محکم تر خواهند بود. در این مقاله به بررسی تاریخچه چکش، انواع آن براساس نحوه ساخت و نکات ایمنی در هنگام استفاده از آن خواهیم پرداخت.

تاریخچه چکش ها

چکش، یکی از ابتدایی ترین وسایل ساخته شده توسط انسان ها بوده و اولین استفاده از چکش های دسته دار به حدود ۳۰ هزار سال پیش از میلاد بر می گردد اما آنچه که ما امروزه به عنوان چکش می شناسیم با همین شکل و استفاده، اولین بار ۳ هزار سال پیش از میلاد و در بین النهرین ساخته شد. علاوه بر این، پژوهش های باستان شناسی نشان می دهد استفاده از چکش های نجاری برای کوبیدن میخ در ۷۵ سال پس از میلاد رایج بوده است.

انواع چکش براساس نحوه ساخت

یک تکه

در این مدل، کل چکش از یک قطعه فلز ساخته می شود، این کار موجب عدم جدا شدن سر چکش از دسته آن می شود اما در این روش، این احتمال وجود دارد که با هر ضربه، فشار محکمی به دست کاربر وارد شده و چکش لیز بخورد. برای جلوگیری از این امر، با پوشش پلاستیکی یا کائوچویی روی دسته این مدل چکش ها را می پوشانند.

۲تکه

در چکش های ۲ تکه، قسمت سری و دسته به صورت جدا ساخته شده و به یکدیگر متصل می شوند. سری این چکش ها اکثرا از جنس فلز (برنج، تیتانیوم، برنز و فولا)، چرم، کائوچو، پلاستیک و چوب و دسته آن ها از جنس فلز، فایبرگلاس یا چوب ساخته می شود. سری چکش ها از نظر شکل و اندازه و دسته آن ها از لحاظ شکل، قوس و ضخامت با یکدیگر متفاوت اند.

نکات ایمنی در استفاده از چکش ها

  1. به جهت حفاظت از چشم ها، استفاده از عینکی که دارای حاشیه محافظ  باشد الزامی می باشد.
  2. به هیچ عنوان از یک چکش برای کوبیدن و یا ضربه زدن به چکش دیگر استفاده نکنید.
  3. همیشه چکش را به صورت عمودی پایین آورید تا کار، از زیر آن در نرود.
  4. به هیچ عنوان دسته چکش را رنگ نزنید.
  5. در صورتی که دسته چکش ها دارای شکستگی و تو رفتگی بود آن را تعویض کنید.

برترین برند های چکش

امروزه برند های متفاوتی در بازار، این محصول را تولید می کنند اما از برترین و شناخته شده ترین آن ها می توان به برند های ریجید، رونیکس، وینکس، ایمپریال، اکو، ایران پتک، سامکو، آترو، اف ای تی، نووا، آروا، فیسکارس، ویها، کاستور، پروتو، کاپریول و باهکو اشاره نمود.