چرا از دستگیره های دیجیتالی استفاده می کنند و نحوه عملکرد آنها به چه صورت است؟
چرا از دستگیره های دیجیتالی استفاده می کنند و نحوه عملکرد آنها به چه صورت است؟

چرا از دستگیره های دیجیتالی استفاده می کنند و نحوه عملکرد آنها به چه صورت است؟، دستگیره های دیجیتال یا هوشمند، یکی از بهترین جایگزین ها برای قفل های گذشته و مکانیکی می باشند که با استفاده از آن ها دیگر احتیاجی به حمل دسته کلید ها نبوده و حتی این امکان وجود دارد که از راه دور هم ورود و خروج را کنترل کرده یا درب را باز و بسته نمود. این تکنولوژی، همان سیستمی است که در زمان های قبل در اتومبیل ها به کار می رفته است اما در حال حاضر به منظور حفظ امنیت بیشتر، در منازل مسکونی هم از همین تکنولوژی استفاده می نمایند. همه قفل های درب ها دارای زبانه ای به منظور قفل کردن درب هستند که به منظور قرار گرفتن در چارچوب درب و اتصال امن بین درب و چارچوب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علل استفاده از دستگیره های دیجیتالی:

استفاده از کلید های مکانیکی قدیمی مشکلات فراوانی از جمله سنگینی دسته کلید ها، جا ماندن کلید، شکستن کلید و …. در پی دارد؛ به همین دلیل استفاده از دستگیره های دیجیتال مزایایی را به همراه دارد که موجب رفع مشکلات گذشته خواهد شد. در ادامه به برخی از این مزیت ها خواهیم پرداخت که به همین دلایل استفاده از این دستگیره ها سودمند می باشد:

  • درصورت مفقود شدن دسته کلید ها، دستگیره های دیجیتال به را حتی درب را باز می نمایند.
  • با استفاده از این تکنولوژی، شما قادر خواهید بود که از راه دور هم درب را باز نمایید به این شکل اگر شخصی از خانواده کلید های خود را به همراه نداشته باشد، شما درب را باز خواهید کرد.
  • گاهی اوقات شما محل را ترک کرده اید و از آنجا دور شده اید اما مطمئن نیستید که درب را قفل کرده اید یا فراموش کردید. در این موارد هم می توانید درب را از راه دور قفل نمایید.
  • برای استفاده در شرکت ها یا ادارات محتلف، این سیستم در واقع راهی برای نظارت و کنترل کامل ورود و خروج افراد به این اماکن می باشد.
  • با وجود همه این مزایا، همانطور که گفته شد شما قادر خواهید بود که در صورت لزوم از حالت مکانیکی دستگیره استفاده نمایید.

نحوه عملکرد دستگیره های دیجیتالی:

  1. دستگیره های دیجیتالی از طریق الکترومکانیک کار می‌کنند. الکترومکانیک هم از مهندسی برق و هم از مکانیک در برخی فرآیند ها و مراحل استفاده می‌کند. نحوه عملکرد آن هم به این صورت است که یک سیگنال الکتریکی حرکت مکانیکی ایجاد می‌کند، همچنین یک حرکت مکانیکی می‌تواند یک سیگنال الکتریکی ارسال کند.
  2. درست مثل قفل های قدیمی، این دستگیره هم به قفل و کلید احتیاج دارد. در زمان استفاده از قابلیت بدون کلید، شما دستورالعمل ‌هایی را بر روی یک دستگاه الکترونیکی مجاز، همچون یک کلید مخصوص هوشمند یا تلفن همراه ارسال می‌کنید. یک کلید رمزنگاری که بخشی از اطلاعات است، فرآیند را اجرا می‌کند.
  3. برای دسترسی به شخص ثالث، شما به آن شخص یک کلید مجازی می دهید، این کلید مجازی می‌تواند به صورت پین کد یا خصوصیات بیومتریک انسانی باشد. بیومتریک شامل قفل اثرانگشتی، قابلیت تشخیص از طریق عنبیه چشم، قابلیت تشخیص از طریق کف دست و موارد دیگر که به ویژگی‌ های منحصر به فرد انسانی دلالت دارد، می باشد.
  4. علاوه بر این، برخی از دستگیره های دیجیتالی به وای ‌فای (Wi-Fi) وصل می‌شوند و به شما امکان می ‌دهند تا بتوانید برای قفل خانه و محیط کار خود کنترل و نظارت داشته باشید. قابلیت دوگانه این دستگیره ‌ها به ‌راحتی در استفاده و کاهش نگرانی‌ های عمومی کمک می‌کند.

با ما همراه باشید تا شما را با فواید و مزایای استفاده از دستگیره های دیجیتال آشنا کنیم.